arama

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2018

Kürt şehirleri hakkında bilgiler vermeye devam ederken bugün Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2018 başlıklı makalemiz ile sizlere Türkiyede yaşayan kürtlerin nüfusu hakkında bilgiler vereceğiz. Böylece türkiyede kaç milyon kürt yaşıyor sorularının cevabını da makalemizde bulmuş olacaksınız.
Türkiyedeki Kürtlerin Nüfusu
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Kundir Kundir

Kürt şehirleri hakkında bilgiler vermeye devam ederken bugün Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2018 başlıklı makalemiz ile sizlere Türkiyede yaşayan kürtlerin nüfusu hakkında bilgiler vereceğiz. Böylece türkiyede kaç milyon kürt yaşıyor sorularının cevabını da makalemizde bulmuş olacaksınız.

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2018

Türkiye’deki Kürt nüfusun sayısı sürekli tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kimilerine göre bu sayı ilginç şekilde 10 milyon civarını hiçbir şekilde geçmiyor. Elbette gerçek bu değil. Bu iddiada olanlar genellikle Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgeleri ve illeri baz almaktadırlar. Oysa bilindiği üzere Türkiye’de Kürtlerin yoğunluklu olarak yaşadığı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi mütemadiyen göç veren bölgeler. Peki Türkiye’de kaç milyon Kürt var 2018 yılında?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce göç konusuna değinmekte fayda var. Zira Türkiye’nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan iller sürekli göç vermeye devam etmektedirler. Bu durum gerek işsizlik, gerekse ekonomik sebepler başta olmak üzere pek çok farklı nedenden kaynaklanmaktadır. Göç eden nüfusun büyük kısmı yurtdışına değil, Türkiye’nin farklı illerine gitmektedir. Doğal olarak Türkiye’deki Kürt nüfusu aslında azalmamakta ve doğru orantılı olarak artmaktadır.

Türkiye’de Kürt Nüfusu 2018

Türkiye’deki Kürt nüfusu ile ilgili pek çok farklı rakam kamuoyunda yer almaktadır. 10 milyondan başlayan bu rakamların gerçeklik payı yoktur. Zira hali hazırda; Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerin toplam nüfusu dahi 15 milyonu bulmaktadır.

Türkiye’de Kürt nüfusu 2018 yılında en az 20 milyon rakamına dayanmıştır. Zira 2013 yılında Vatan Gazetesi’nde yayımlanan bir makalede Türkiye’deki Kürt nüfusunun 12 ila 20 milyon arasında tahmin edildiği belirtilmiştir. Bu rakamın da o dönemki Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu’nun raporunda yer aldığı belirtilmiştir.(1)

Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2018 aradan geçen 5 yıllık süreçte Kürt nüfusunun da ülke nüfusuyla doğru orantılı olarak arttığı dikkate alınırsa; 5 yıl önceki 12 ila 20 milyonluk Kürt nüfusunun, en az 20 milyon sınırına çıktığını tahmin etmek güç değildir.

Türkiyedeki Kürtlerin Nüfusu

Türkiyedeki Kürt Nüfusu

Türkiye’de Yaşayan Kürtlerin Nüfusu

Pek çok kaynağa göre Türkiye’deki Kürt nüfusu 20 milyon dolaylarında iken, daha yüksek rakamlar veren kaynaklar da bulunmaktadır. Bu tür kaynaklara göre Türkiye’de yaşayan Kürtlerin nüfusu daha 2010’lu yıllarda dahi 20 milyonu geride bırakmıştı. Bu konuda 2012 yılında yayımlanan bir makalede Türkiye’de yaşayan Kürtlerin nüfusu 22 milyon 691 bin 824 olarak belirtilmiştir.(2)

Eğer bu noktadan hareket edilecek olursa, aradan geçen 6 yılda Türkiye nüfusunun 80 milyonu aştığı da hesaba katılarak Türkiye’deki Kürt nüfusunun 25 milyonu aştığı düşünülebilir. Bununla birlikte Türkiye’nin hemen her köşesine dağılmış olan Kürtlerin sayısı tam olarak bilinememektedir. Türkiye’de Kaç Milyon Kürt Var 2018 genel tahminler uyarınca bu rakamın 20 milyon civarı olduğu belirtilmektedir. Eldeki veriler ve kaynakçada yer alan haberler de bunu doğrular niteliktedir. Dolayısıyla Türkiye’deki Kürt nüfusu 20 milyon üzeri olarak belirten tahminler mantıklı ve gerçekçidir denilebilir.

 • mehmet ural
  2 sene önce

  Kürt diye saydığınız illerin tamamı Kürtten oluşmuyor. %7-8 arasında. Hdp Aşırı solcuların oyu ile barajı aşıyor. &10 olsa 8 milyon eder. %15 12 milyon eder. bilinçli olarak kürt nüfus abartılıyor. G.Doğudaki şehirlerdeki HDP oyu zaten &60-80 arası. Kalan nüfus da ya Türk ya Arap… Yani Türkiyedeki Kürtlerin enaz %60’ı HDP ye oy atıyor.

  43
  yorum beğen